Поради батькам







Як хвалити дитину!А ви вмієте?




Емоції говорять голосніше, ніж слова: не перебільшуйте, не лестіть, не повторюйтесь. Будьте щирими

1. Тут і зараз
Якщо ви застали дитину за корисним заняттям, і переконалися, що вона все робить правильно, заохочуйте її тут і зараз. Робіть це негайно і спонтанно. Якщо ви затягнете зі схваленням, ефект буде слабшим.
2. Хваліть і заохочуйте дитину за зусилля, а не за природний талант
Розхвалюючи дитину за природний талант, ми завдаємо їй більше шкоди, ніж користі. Краще хваліть і заохочуйте її за зусилля і роботу, які їй вдалося виконати.
3. Будьте щирими
Будьте щирими і чесними. Не перебільшуйте, не лестіть. Лестощі виглядають в очах дитини дешево, егоїстично і дріб'язково. Дуже скоро малюк розкриє вашу нещирість, і почне ставитися з підозрою до будь-якого схвалення з вашого боку.
4. Будьте конкретними, заохочуючи дитину
Надсилати лише загальні коментарі - «добре», «чудово», «прекрасно» - легко. Використовувати конкретні описи трохи важче, адже вам доведеться глибше вникнути в те, чим дитина зайнята та чи достатньо добре вона справляється з цим. Але воно того варто. Опис робить похвалу щирою.
5. Не чекайте досконалості
Якщо вас може задовольнити лише досконалість, ви будете дуже розчаровані. Ваші очікування повинні бути розумними. Цінуйте найменше поліпшення в поведінці дитини. Навіть у разі помилок і неприємних аварій хваліть його за те, що він вжив заходів - якщо такі є.

6. Не відносьте похвалу виключно до успіху
Якщо ми хвалимо дитину лише за успіхи, то втрачаємо багато дорогоцінних моментів. Успішних подій може бути не так багато, тому хваліть і заохочуйте дитину за його зусилля, незалежно від результатів. Не шкодуйте слів схвалення за старання, навіть якщо щось йому не зовсім вдасться.
7. Не порівнюйте
Хваліть дитину за її зусилля, але не за те, що вона краща, ніж інша дитина. Не порівнюйте його з іншими дітьми. У кожної дитини свій розум, досвід і минуле, кожна - унікальна. Заохочуйте дітей до розвитку власної індивідуальності.
8. Не змішуйте похвалу і критику
Якщо ви хвалите дитину, а потім починаєте критикувати її, пояснюючи, що вона могла би би зробити це краще, ви змушуєте її думати, що вона не була достатньо хорошою. Ви змішуєте похвалу і критику: дитина забуде похвалу, а критику пам'ятатиме.
9. Уникайте негативних емоцій
Не висловлюйте похвалу через негативні емоції - гнів, ненависть, сарказм тощо. Емоції говорять голосніше, ніж слова. Навіть якщо ви доберете позитивних слів, але вони будуть наповнені негативними емоціями, слова будуть проігноровані, а емоції залишать слід у свідомості дитини.
10. Пом'якшуйте тон голосу
Тон вашого голосу також відображає емоції. Те, як ви говорите, є набагато важливішим, аніж те, що ви говорите. Просте слово «дякую» може бути сказане, як вельми ввічливе, так і в серйозному гніві. Використовуйте тільки позитивні слова підбадьорення і говоріть їх з почуттям і щирістю.
11. Слідкуйте за мовою тіла
Пам'ятайте, що більшість ваших емоцій відбивається через мову тіла. Слідкуйте за мовою тіла. Випряміть шкірні складки на чолі, розслабте м'язи обличчя, брови та інші м'язи тіла. Наблизьтеся до дитини з посмішкою і дивіться їй в очі, поплескайте її по спині, обійміть або доторкніться до неї лагідно. Це додасть велику емоційну цінність вашій похвалі
12. Не повторюйте одне й те саме сто разів
Уникайте повторення одних і тих же слів похвали знову і знову. Вимовляйте фразу один раз, але у відповідний час. Якщо ви вимовляєте її в неналежному порядку, вона не служитиме меті - навіть якщо ви повторите її ще десять разів. Навпаки, повторення викликає дискомфорт і підозри у серці дитини.
13. Не перехвалюйте дитину
Все має межу. Ви втратите силу слів, якщо перестараєтеся. Якщо ви будете виявляти зайвий ентузіазм, дитина відчує тиск з вашого боку. Вона запитає себе: «А що, коли я не зможу зробити це наступного разу?» Поводьтеся розумно.
14. Не тягніть попередніх помилок з минулого
Ніколи не пов'язуйте похвалу з будь-якою попередньою неприємною подією. Наприклад, «я думав, ти зробиш це так само погано, як і минулого разу, але ти впорався». Виходить, ви спробували похвалити дитину за нинішні досягнення, але зв'язали їх з попередньої невдачею. Нагадування про попередню помилку може внести безлад і розбрат в думки дітей.
15. Не поспішайте
Якщо ви завжди поспішаєте, лише б швидше похвалити дитину, вона починає підозрювати вас у нещирості і думає, що ви робите це машинально. Вона почне ігнорувати ваші похвали. Навіть якщо наступного разу ви будете щирими, вона не зверне на ваші слова належної уваги.


















ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД ГРИПУ — ПОРАДИ ЛІКАРІВ НА СЕЗОН 2017-2018 РОКІВ

Сезон захворюваності на грип та гострі респіраторні інфекції почався у жовтні та буде продовжуватися до травня наступного року
В цей період значно зростає ризик заразитися. Які симптоми вимагають госпіталізації та як не захворіти на грип — у порадах від Міністерства охорони здоров’я.

Симптоми грипу

Зазвичай симптоми грипу з’являються раптово. Найчастіше це:
  • різке підвищення температури тіла (більше 38 °С),
  • головний біль, біль у м’язах, біль у горлі,
  • кашель,
  • нежить.

Симптоми грипу, що вимагають термінової госпіталізації

Якщо стан хворої людини погіршується, не зволікайте з госпіталізацією, адже тепер під загрозою — її життя.
Викликайте «швидку» чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо є такі симптоми грипу:
  • обличчя стало дуже блідим чи з’явилось посиніння;
  • важко дихати;
  • температура не спадає впродовж довгого часу;
  • багаторазове блювання та випорожнення;
  • порушення свідомості — надмірна сонливість чи збудженість;
  • біль у грудній клітці;
  • з’явились домішки крові у мокроті;
  • показники артеріального тиску нижче норми.
Ці симптоми грипу ігнорувати ні в якому разі не можна. Продовжувати лікування вдома дуже небезпечно, оскільки затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Як не захворіти на грип: профілактика

Найефективнішим способом профілактики грипу є вакцинація. Оптимальний час введення вакцини — початок осені (вересень—жовтень). Разом з тим, щеплення рекомендують робити і в більш пізні терміни — впродовж всього сезону грипу. Всупереч поширеному міфу, вакцинація не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу. Імунітет після введення вакцини формується через 7-14 днів. За рекомендацією ВООЗ для забезпечення максимального захисту від вірусів, циркуляція яких очікується саме цього сезону, щорічно змінюється штамовий склад вакцин.
Для Північної півкулі в сезоні 2017 — 2018 років в склад вакцин проти грипу включені наступні штами вірусів:
  • A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 — подібний вірус,
  •  A/Hong Kong /4801/2014 (H3N2) подібний вірус,
  • вірус B/Brisbane/60/2008.
На сьогодні оновлений штамовий склад затверджено для 4 вакцин проти грипу.
Вакцини проти грипу:
  • Інфлувак (INFLUVAC);
  • Інфлуенза Ваксін;
  • Джісі Флю (GC FLU);
  • Ваксігрип (VAXIGRIP).
Найближчим часом ці вакцини мають з’явитися в аптеках та закладах охорони здоров’я. Враховуючи початок епідемічного сезону грипу та ГРВІ, необхідність проведення вакцинації населення для профілактики грипу, Міністерство охорони здоров’я направило до Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками лист з проханням першочергово провести контроль якості вакцин проти грипу.
Щеплення проти грипу не входять до національного календаря щеплень, а відтак, ці вакцини не закуповуються за кошти державного бюджету. Вони можуть купуватися за кошти місцевих бюджетів чи інших джерел, не заборонених законодавством.

Кому необхідно зробити щеплення в першу чергу

Усі засоби профілактики грипу мають особливе значення для людей, що належать до груп ризику. Для цих людей грип становить найбільшу небезпеку, а вчасна регулярна профілактика здатна врятувати життя.
Відомі такі групи ризику:
  • діти до 5 років (особливо — діти до 2 років);
  • вагітні жінки;
  • люди віком від 65 років;
  • люди з надмірною вагою;
  • хворі на діабет;
  • хворі на хронічні серцево-судинні захворювання;
  • хворі на хронічні захворювання легенів;
  • люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями;
  • люди, що перебувають на імуно-супресивній терапії.
Для цих людей грип становить особливу загрозу, оскільки стан їхнього організму суттєво знижує їхні шанси видужати без небезпечних ускладнень, а часто — і вижити.
Крім того, існують професійні групи ризику:
  • медичні працівники,
  • вчителі й вихователі,
  • продавці,
  • водії громадського транспорту,
  • усі, хто працює в багатолюдних місцях.
У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу.

Корисні звички для профілактики грипу

Хоча найкращий спосіб вберегтися від сезонного грипу — щорічна вакцинація, деякі прості правила допоможуть уникнути хвороби.

1. «Захворів — сиди вдома»

Візьміть лікарняний. Грип швидко передається, тому так званий «трудовий героїзм» (коли ви хворі йдете на роботу) лише сприятиме поширенню інфекції.

2. Уникайте близького контакту з хворим

Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, у яких застуда, нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію з іншими людьми, щоб вберегти їх від хвороби.

3. Прикривайте ніс та рот

Під час кашлю та чхання грип розповсюджується особливо швидко. Прикрийте серветкою рот та ніс — це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.

4. Мийте руки

Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.

5. Намагайтеся не торкатися обличчя

На руках дуже багато мікробів. Торкаючись руками обличчя ви збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот та ніс.

6. Провітрюйте та дезінфікуйте приміщення

Регулярно провітрюйте приміщення, ретельно очищайте та дезінфікуйте поверхні, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий.

7. Привчіть себе до корисних звичок

Будьте фізично активними, уникайте стресу, висипайтеся, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.
Департамент охорони здоров’я Полтавської ОДА за матеріалами МОЗ



Поради батькам про виховання підлітка


Виховання підлітка – дуже складне завдання. У цьому віці діти, з одного боку, вже перестали бути залежними від вас малюками, а з іншого – ще не перетворились на дорослих молодих людей. Ця перехідна фаза приносить проблеми як батькам, так і самим підліткам. Проте за допомогою терпіння й корисних порад, викладених нижче, ви зможете успішно подолати цей період життя дитини й перетворити вашого підлітка на впевнену молоду людину.

Далі наводяться десять корисних порад, які допоможуть вам зміцнити й оздоровити ваші стосунки з підлітком.

Будьте не батьками, а друзями

Час балувати дитину минув! Будьте більше друзями, ніж батьками. На цьому етапі дуже важливо, щоб ваша дитина усвідомила, що ви любите її та дбаєте про неї. Замість того щоб виносити догани за помилки, продемонструйте підлітку, що ви розумієте ситуацію й завжди готові його підтримати. Це одна з найкращих порад про виховання підлітків, яку вам варто прийняти.

Поважайте особистий простір підлітка

Секрети складають більшу частину життя підлітка. Як батькам вам необхідно знати всі таємниці життя вашої дитини, але іноді їй необхідно надавати особистий простір та уникати втручання в її світ. Нехай ваша дитина приходить до вас тоді, коли вона дійсно потребує цього.

Підготуйте себе до особливостей підліткового періоду

Підліток – це вже не дитина, тому треба певною мірою готувати себе до його виховання. Читайте книги або пригадуйте свої підліткові роки й те, як ви справлялися зі змінами у вашому житті. Чим більше ви дізнаєтесь, вивчите й проявите емпатії, тим краще зможете зрозуміти вашого підлітка та його проблеми.

Дисциплінуйте, а не карайте

Коли ви намагаєтесь установити певні стандарти поведінки підлітка, не будьте нав'язливими. Обговоріть з дитиною дисциплінарні моменти й візьміть до уваги її думку. Поясніть, чому необхідно встановити правила дисципліни та яку користь вони принесуть їй. Дуже важливо дати підлітку можливість висловити свою точку зору перед установленням будь-яких дисциплінарних правил.

Прищеплюйте почуття відповідальності

У деяких культурах підліток уважається вже дорослим. Це сприятливий час, щоби зміцнити його почуття відповідальності. Спробуйте покласти на нього більше домашніх обов'язків, а також надайте йому можливість самому справлятися з ними. Це повинно вселити в підлітка почуття відповідальності та впевненості в собі.

Знайдіть час для систематичного довірливого спілкування з підлітком

Підлітки, як відомо, народ украй нетовариський, тому батьки просто зобов'язані забезпечити систематичне спілкування з дитиною. Незалежно від напруженого робочого графіка й ділового способу життя, батьки повинні знаходити час вільно спілкуватися зі своїми дітьми і співпереживати їхні життєві перипетії. Це може бути будь-який час: під час сніданку, удень або в кінці дня за вечерею.

Дійте превентивно, з урахуванням прогнозу розвитку подій

Шукайте відповідний час, щоби порозмовляти з вашою дитиною про важливі для неї запитання, які вона часто не у змозі поставити, або просто соромиться зробити це. Це може бути тактовна розмова про музичні переваги або серйозне обговорення таких тем, як період статевого дозрівання чи інтимне життя. Намагайтеся чітко відповідати на запитання підлітка, не намагайтесь ухилитись або давати завуальовані відповіді.

Будьте свідомими й обережними

Необхідно надати підлітку особистий простір, але в той же час важливо взяти за правило дізнаватись (непомітно дізнаватися) про ті місця, які він відвідує, і про його компанію. Це не означає, що ви повинні шпигувати за своїм підлітком і підслуховувати його розмови. Ви повинні бути відкритим до спілкування, щоб дитина не боялася звертатись до вас.

Будьте милосердними і співчутливими

Перед тим як суворо відчитати підлітка, постарайтесь поставити себе на його місце. Будьте розсудливими, дотримуйтеся правил і дисципліни. Важливо бути привітним, терплячим і здатним зрозуміти. Намагаючись дисциплінувати підлітка, ніколи не застосовуйте силу й не завдавайте фізичної шкоди його здоров'ю. Дослідження довели, що озлоблені та скривджені підлітки зазвичай виростають неповноцінними й навіть жорстокими дорослими.

Будьте гідні наслідування

Навіть у підлітковому віці діти наслідують батьків просто тому, що батьки – це єдина константа в їхньому мінливому світі. Якщо існує невідповідність між тим, що ви кажете, й тим, що ви робите, підліток легко визначить фальш. Тому завжди намагайтесь бути прикладом для наслідування – тим, кого підліток з радістю копіює.

Виховання підлітка вимагає більше турботи, ніж будь-який інший період виховання. Хто завгодно може надати підлітку їжу й дах, але тільки турботливі батьки, які розуміють і підтримують, здатні вказати йому правильний шлях. Тому будьте максимально обережними та дбайливими при вихованні підлітка, дуже скоро він стане дорослим, і у вас почнуться кращі часи!

Немає коментарів:

Дописати коментар